Make your own free website on Tripod.com

Racquetball Association of Ireland

National Underage Singles Championships

Winners and Runners-up


Boys Under 18 Singles
1983 C Brosnan(Tralee) T Greenan(Cootehill)
1984 M Cooney(Ballybay) T Greenan(Cootehill)
1985 C Brosnan(Tralee) T Murray(Templederry)
1986
1987 J Harrington(Tralee) M Nagle(Tralee)
1988 M Nagle(Tralee) S Holohan(Mitchelstown)
1989 S Holohan(Mitchelstown) C Cooney(Fermoy)
1990 N O`Callaghan(Fermoy) S Holohan(Mitchelstown)
1991 No Event
1992 A O`Brien(Mitchelstown) C Shanahan(Fermoy)
1993 B Noonan(Fermoy) 1van O`Mahony(Fermoy)
1994 I O`Keeffe(Fermoy) Dwayne Magnier(Fermoy)
1995 Dwayne Magnier( Fermoy) Pat Hanley(Fermoy)
1996 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1997 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1998 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1999 Tomas Cunninghan(Kingscourt) Philip Clarke(Kingscourt)
2000 Pa Boyce(Fermoy) L Byrne(Arklow)
2001 Jack Power(Touraneena) Gerry Keane(Ballinrobe)
2002 Daniel Shanahan(Templederry) Gearoid Dineen(Kilnamartyra)
2003 Tristan Hickey(Touraneena) Kevin McNamara(Castlebar)
Girls Under 18 Singles
1983 P Strutt(Dublin) A Duignan(Dublin)
1984 B Molloy(Galway) A Duignan(Dublin)
1985 A Duignan(Dublin) B Molloy(Galway)
1986 A Duignan(Dublin) N Barnes(Arklow)
1987 No Event
1988 Jenny Lynch(Fermoy) J Fox(Mitchelstown)
1989 Jenny Lynch(Fermoy) D Lillis(Mitchelstown)
1990 Jenny Lynch(Fermoy) Anne Marie Grumbridge(Fermoy)
1991 No Event
1992 A Kennedy(Nenagh) No 2nd place (Round Robinx3
1993 Karen Grumbridge(Fermoy) C O`Donoghue(Fermoy)
1994 N Corcorcan(Fermoy) Susan Neary(Arklow)
1995 Grainne Shanahan(Templederry) S Keane(Ballinrobe)
1996 Grainne Dunlea(Fermoy) Sinead Keane(Ballinrobe)
1997 Grainne Dunlea(Fermoy) Sinead Keane(Ballinrobe)
1998 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1999 Sonya Donnelly(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
2000 Anita Grimes(Ballinrobe) Helen Shanahan(Templederry)
2001 Michelle Haverty(Castlebar) Helen Shanahan(Templederry)
2002 No Event
2003 Niamh Coffey(Touraneena) after round robin
Boys Under 17 Singles
1982
1983
1984 D O`Keeffe(Kilkenny) J Barrett(Mitchelstown)
1985 D O`Keeffe(Kilkenny) D Burke(Kilkenny)
1986 J Barrett(Mitchelstown) J Harrington(Tralee)
1987 J Harrington(Tralee) M Nagle(Tralee)
1988 B Murphy(Tralee) J Power(Mitchelstown)
1989 Noel O`Callaghan(Fermoy) P Santry(Fermoy)
1990 Noel O`Callaghan(Fermoy) P Santry(Fermoy)
1991 No Event
1992 I O`Mahony(Fermoy) B Noonan(Fermoy)
1993 No Event
1994 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Pierce(Castlebar)
1995 Pat Hanley(Fermoy) Michael Boyce(Fermoy)
1996 Dwayne Magnier(Fermoy) Pat Hanley(Fermoy)
1997 Michael Keane Jnr(Ballinrobe) Trevor Grumbridge(Fermoy)
1998 Liam Hughes (Fermoy) Tomas Cunningham(Kingscourt)
1999 Liam Hughes (Fermoy) Tomas Cunningham(Kingscourt)
2000 Larry Byrne(Arklow) Willie Power(Touraneena)
2001 Tristan Hickey(Touraneena) Daniel Shanahan(Templederry)
2002 Tristan Hickey(Touraneena) Kevin McNamara(Castlebar)
2003 Mike Haverty(Castlebar) Kevin McNamara(Castlebar)
Girls Under 17 Singles
1982
1983
1984
1985 C Forde(Arklow)
1986 A Duignan(Dublin) N Barnes(Arklow)
1987 Jenny Lynch(Fermoy) N Barnes(Arklow)
1988 Jenny Lynch(Fermoy) E Hennessy(Fermoy)
1989 Ann Marie Grumbridge(Fermoy) C McInerney(Fermoy)
1990 M O`Keeffe(Fermoy) A M Grumbridge(Fermoy)
1991 No Event
1992 Karen Grumbridge(Fermoy) J Corcoran(Fermoy)
1993 No Event
1994 N Corcoran(Fermoy) Susan Neary(Arklow)
1995 Sinead Keane(Ballinrobe) No 2nd, Round Robin x3
1996 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1997 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1998 Elma Gibney(Moylagh) Niamh O`Neill(Castlebar)
1999 Sonya Donnelly(Fermoy) Niamh O`Neill(Castlebar)
2000 Michelle Haverty(Castlebar) Mairead Hickey(Touraneena)
2001 Mairead Hickey(Touraneena) Michelle Haverty(Castlebar)
2002 Niamh Coffey(Touraneena) Michelle Hogan(Templederry)
2003 Niamh Coffey(Touraneena) Julie Skehan (Touraneena)
Boys Under 16 Singles
1982 T Greenan(Cootehill) T Murray(Templederry)
1983 T Murray(Templederry) G Donegan(Mitchelstown)
1984 T Murray(Templederry) J Harrington(Tralee)
1985 J Harrington(Tralee) T Martin(Templederry)
1986
1987 S Holohan(Mitchelstown) D Kane(Fethard)
1988 S Holohan(Mitchelstown) M Barrett(Mitchelstown)
1989 Noel O`Callaghan(Fermoy) P Santry(Fermoy)
1990 G Donegan(Mitchelstown) J Lynch(Fermoy)
1991 A McNamara(Mitchelstown) K McGrath(Mitchelstown)
1992 A McNamara(Mitchelstown) K McGrath(Mitchelstown)
1993 No Event
1994 Michael Boyce(Fermoy) Pat Hanley(Fermoy)
1995 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1996 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1997 Tomas Cunningham(Kingscourt) Rory Keane(Ballinrobe)
1998 Tomas Cunningham(Kingscourt) Liam Hughes(Fermoy)
1999 Liam Hughes(Fermoy) Pa Boyce(Fermoy)
2000 Philip Cunningham(Kingscourt) David Killeen(Ballinrobe)
2001 Triston Hickey(Touraneena) Jack Power(Touraneena)
2002 Mike Haverty(Castlebar) Kevin McNamara(Castlebar)
2003 Mike Haverty(Castlebar) Martin O`Connor(Kilnamartyra)
Girls Under 16 Singles
1982 No Event
1983 A Duignan(Dublin) P Strutt(Dublin)
1984 No Event
1985 A Duignan(Dublin) K McCarthy(Fermoy)
1986 N Barnes(Arklow)
1987 Jenny Lynch(Fermoy) M Mackay(Callan)
1988 Jean O`Flynn(Fermoy) C McInerney(Fermoy)
1989 M O`Keeffe(Mitchelstown) Jean O`Flynn(Fermoy)
1990 M O`Keeffe(Mitchelstown) N Kiely(Mitchelstown)
1991 Karen Grumbridge(Fermoy) C O`Donoghue(Mitchelstown)
1992 C O`Donoghue(Mitchelstown) K Grumbridge(Fermoy)
1993 No Event
1994 E O`Connor(Fermoy) Orla Gibney(Moylagh)
1995 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1996 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1997 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1998 Sonya Donnelly(Fermoy) Niamh O`Neill(Castlebar)
1999 Helen Shanahan(Templederry) Anita Grimes(Ballinrobe)
2000 Aoife Hickey(Touraneena) Mairead Hickey(Touraneena)
2001 Michelle Hogan(Templederry) Niamh Coffey(Touraneena)
2002 Michelle Hogan(Templederry) Ailish Gibney(Moylagh)
2003 Ailsh Gibney(Moylagh) Julie Skehan(Touraneena)
Boys Under 15 Singles
1982
1983
1984
1985 J Harrington(Tralee) A Jennings(Drunmartin)
1986 B Murphy(Tralee)
1987 M Barrett(Mitchelstown) B Murphy(Tralee)
1988 Noel O`Callaghan(Fermoy) G Donegan(Mitchelstown)
1989 G Donegan(Mitchelstown) A O`Brien(Mitchelstown)
1990 K McGrath(Mitchelstown) A McNamara(Mitchelstown)
1991 A McNamara(Mitchelstown) K McGrath(Mitchelstown)
1992 J Norris(Callan) I O`Keefe(Fermoy)
1993 Pat Hanley(Fermoy) Michael Boyce(Fermoy)
1994 Michael Boyce(Fermoy) Sean Grimes(Ballinrobe)
1995 Sean Grimes(Ballinrobe) Michael Keane Jnr(Ballinrobe)
1996 Pat Kelleher(Macroom) Tomas Cunningham(Kingscourt)
1997 Pa Boyce(Fermoy) Rory Keane(Ballinrobe)
1998 Pa Boyce(Fermoy) Padraic Cunningham(Kingscourt)
1999 Triston Hickey(Touraneena) Jack Power(Touraneena)
2000 Triston Hickey(Touraneena) Jack Power(Touraneena)
2001 Mike Haverty(Castlebar) Kevin McNamara(Castlebar)
2002 Mike Haverty(Castlebar) Brian Byrne(Arklow)
2003 Padriac White(Rossmore) Stephen Healy(Ballinrobe)
Girls Under 15 Singles
1982
1983
1984 C Forde(Arklow)
1985 N Barnes(Arklow) ?
1986 (not recorded)
1987 Jean O`Flynn(Fermoy) L Donovan(Callan)
1988 M O`Keeffe(Fermoy) Jean O`Flynn(Fermoy)
1989 M O`Keeffe(Fermoy) Jean O`Flynn(Fermoy)
1990 G O`Donoghue(Mitchelstown) K Grumbridge(Fermoy)
1991 Karen Grumbridge(Fermoy) A O`Flynn(Fermoy)
1992 I O`Donnell (Fermoy) G Bartley(Fermoy)
1993 E O`Connor(Fermoy) E Twohig(Macroom)
1994 E O`Connor(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1995 Grainne Dunlea(Fermoy) E Twohig(Macroom)
1996 Ruth Beecher(Fermoy) Elma Gibney(Moylagh)
1997 Sonya Donnelly(Fermoy) Helen Shanahan(Templederry)
1998 Helen Shanahan(Templederry)Siobhan O`Doherty(Templederry)
1999 Aoife Hickey(Touraneena) Michelle Haverty(Castlebar)
2000 Niamh Coffey(Touraneena) Sonia Gibney(Moylagh)
2001 Niamh Coffey(Touraneena) Eileen Hickey(Touraneena)
2002 Ailish Gibney(Moylagh) Eileen Hickey(Touraneena)
2003 Katie Walsh(Ballinrobe) Majella Haverty(Castlebar)
Boys Under 14 Singles
1982 T Murray(Templederry) A Jennings(Dublin)
1983 T Murray(Templederry) T Martin(Templederry)
1984 J Harrington(Tralee) S McCartan(Dublin)
1985 B Murphy(Tralee) S Holohan(Mitchelstown)
1986 (not recorded)
1987 B Holohan(Mitchelstown) J O`Brien(Mitchelstown)
1988 B Holohan(Mitchelstown) A McNamara(Mitchelstown)
1989 K McGrath(Mitchelstown) A McNamara(Mitchelstown)
1990 K McGrath(Mitchelstown) A McNamara(Mitchelstown)
1991 B Noonan(Fermoy) I O`Mahony(Fermoy)
1992 J Norris(Callan) Pat Hanley(Fermoy)
1993 Pat Hanley(Fermoy) Michael Boyce(Fermoy)
1994 D O`Keefe(Fermoy) Liam Hughes(Fermoy)
1995 Liam Hughes(Fermoy) Tomas Cunningham(Kingscourt)
1996 Liam Hughes(Fermoy) Pa Boyce(Fermoy)
1997 Liam Hughes(Fermoy) Daniel Shanahan(Templederry)
1998 Daniel Shanahan(Templederry) Philip Cunningham(Kingscourt)
1999 Daniel Shanahan(Templederry) Tristan Hickey(Touraneena)
2000 Seamus Power(Touraneena) Micheal Ryan(Templederry)
2001 Cormac Hyland(Arklow)Mike Haverty(Castlebar)
2002 Stephen Healy(Ballinrobe) Raymond O`Malley(Castlebar)
2003 Stephen Healy(Ballinrobe) Raymond O`Malley(Castlebar)
Girls Under 14 Singles
1982
1983
1984
1985
1986
1987 L Donovan(Callan) Jean O`Flynn(Fermoy)
1988 Jean O`Flynn(Fermoy) M O`Keeffe(Mitchelstown)
1989 G O`Donoghue( Mitchelstown) K Grumbridge(Fermoy)
1990 G O`Donoghue(Mitchelstown) Karen Grumbridge(Fermoy)
1991 A O`Flynn(Fermoy) N Corcoran(Fermoy)
1992 E O`Donnell(Fermoy) No second Round Robin X 3
1993 E O`Connor(Fermoy) Grainne Dunlea(Fermoy)
1994 Sonya Donnelly(Fermoy) Ruth Beecher(Fermoy)
1995 Sonya Donnelly(Fermoy) G Keating(Fermoy)
1996 Sonya Donnelly(Fermoy) G Keating(Fermoy)
1997 Siobhan O`Doherty(Templederry) H Shanahan(Templederry)
1998 Siobhan O`Doherty(Templederry) Mairead Hickey(Tournaneena)
1999 Michelle Hogan(Templederry) Aoife Hickey(Touraneena)
2000 Michelle Hogan(Templederry) Niamh Coffey(Touraneena)
2001 Eileen Hickey(Touraneena) Tara Feerick(Ballinrobe)
2002 Katie Walsh(Ballinrobe) Aoife Burke(Ballinrobe)
2003 Katie Walsh(Ballinrobe) Karen Cliffe(Touraneena)
Boys Under 13 Singles
1997 Padriac Cunningham(Kingscourt) Daniel Shanahan(Templederry)
1998 Daniel Shanahan(Templederry) Tristan Hickey(Touraneena)
1999 Seamus Power(Touraneena) Matthew Ryan(Templederry)
2000 Seamus Power(Touraneena) Mike Haverty(Castlebar)
2001 Padraic White(Rossmore) JJ Coffey(Touraneena)
2002 Raymond O`Malley(Castlebar) Martin Clarke(Castlebar)
2003 Martin Clarke (Castlebar) Eanna Power (Touraneena)
Girls Under 13 Singles
1997 Michelle Hickey(Tournaneena) Siobhan O`Doherty(Templederry)
1998 Michelle Hogan(Templederry) Aoife Hickey(Touraneena)
1999 Niamh Coffey(Touraneena) Michelle Hogan(Templederry)
2000 Tara Feerick(Ballinrobe) Ailish Gibney(Moylagh)
2001 Katie Walsh(Ballinrobe) Laura Young(Templederry)
2002 Katie Walsh(Ballinrobe) Karen Cliffe(Touraneena)
2003 Majella Haverty(Castlebar) Ailbhe Gill(Ballinrobe)
Boys Under 12 Singles
1996 Philip Cunningham(Kingscourt) David Killeen(Ballinrobe)
1997 Leon Roche(Fermoy) Daniel Shanahan(Templederry)
1998 Seamus Power(Tournaneena) Matthew Ryan(Templederry)
1999 Seamus Power(Tournaneena) Matthew Ryan(Templederry)
2000 Padraic White(Rossmore) Clive Young(Arklow)
2001 Raymond O`Malley(Castlebar) Martin Clarke(Castlebar)
2002 Martin Clarke(Castlebar) David McNamara(Castlebar)
2003 Garvan Dunford(Touraneena) Barry Healy(Ballinrobe)
Girls Under 12 Singles
1996 No Event
1997 Michelle Hogan(Templederry) Tara Kennedy(Templederry)
1998 Michelle Hogan(Templederry) Niamh Coffey(Tournaneena)
1999 Tara Feerick(Ballinrobe) Ailish Gibney(Moylagh)
2000 Katie Walsh(Ballinrobe) Aoife Burke(Ballinrobe)
2001 Katie Walsh(Ballinrobe) Laura Young(Templederry)
2002 Eimear Shanahan(Templederry) Majella Haverty(Castlebar)
2003 Majella Haverty(Castlebar) Emma O`Hagan(Fermoy)
Boys Under 11 Singles
1997 Seamus Power(Touraneena) Matthew Ryan(Templederry)
1998 Seamus Power(Touraneena) Matthew Ryan(Templederry)
1999 JJ Coffey(Touraneena) Martin Clarke(Castlebar)
2000 Stephen Healy(Ballinrobe) Martin Clarke(Castlebar)
2001 Martin Clarke(Castlebar) David McNamara(Castlebar)
2002 Barry Healy(Ballinrobe) Colin Hughes(Ballinrobe)
2003 Barry Healy (Ballinrobe) Sean Conran(Fermoy)
Girls Under 11 Singles
1997 Michelle Hogan(Templederry) Niamh Coffey(Tournaneena)
1998 Ailish Gibney(Moylagh) Tara Feerick(Ballinrobe)
1999 Katie Walsh(Ballinrobe) Aoife Burke(Ballinrobe)
2000 Katie Walsh(Ballinrobe) Karen Cliffe(Touraneena)
2001 Majella Haverty(Castlebar) Eimear Shanahan(Templederry)
2002 Majella Haverty(Castlebar) Emma O`Hagan(Fermoy)
2003 Gemma Cliffe (Touraneena) Linda Feerick (Ballinrobe)
Boys Under 18B Singles
1997 Gerard Lee(Cavan) Brian O`Callaghan(Fermoy)
1998 Fintan White(Fermoy) Philip Clarke(Kingscourt)
1999 Eoin O`Neill(Castlebar) S Hayes(Ballinrobe)
2000 No Event
2001 No Event
2002 M Vaughan(Kilnamartyra) G Dinneen(Kilnamartyra)
2003 No Event
2004 No Event
Girls Under 18B Singles
1997 Nuala Carroll(Kingscourt) E Kennedy(Templederry)
1998 Paula Magnier(Fermoy) N Howard(Fermoy)
1999 No Event
2000 No Event
2001 No Event
2002 No Event
2003 No Event
2004 No Event
Boys Under 16B Singles
1997 R Daly(Carrickmore) F White(Fermoy)
1998 D Coffey(Touraneena) Niall Feerick(Ballina)
1999 Larry Byrne(Arklow) Willie Power(Touraneena)
2000 (Changed to January)
2001 Gerry Keane(Ballinrobe) Gavin Clarke(Kingscourt)
2002 John Healy(Ballinrobe) Martin O`Connor(Kilnamartyra)
2003 Martin O`Connor(Kilnamartyra) Pat Dinneen(Kilnamartyra)
2004 Patrick Brady (Cavan) Kieran Clarke (Kingscourt)
Girls Under 16B Singles
1997 Maura O`Doherty (Templederry) Paula Magnier(Fermoy)
1998 Anita Grimes(Ballinrobe) I Ryan(Fermoy)
1999 Michelle Haverty(Castlebar) M Gleeson(Touraneena)
2000 (Changed to January)
2001 Sarah Hogan(Ballinrobe) Aoife Kelly(Ballinrobe)
2002 Louise Fahy(Ballinrobe) Julie Skehan(Touraneena)
2003 Julie Skehan(Toutaneena) Gemma Burke(Ballinrobe)
2004 Noelle Clarke (Kingscourt) Bernice Clarke (Kingscourt)
Boys Under 14B Singles
1982 A Hurley(Dublin) S McCartan(Dublin)
1990 I O`Mahony(Fermoy) B Noonan(Fermoy)
1991 J Norris(Callan) K Fitzgerald(Callan)
1992 No Event
1993 No Event
1994 Discontinued Re-instated 1997
1997 John Comerford(Kilkenny) A Roche(Fermoy)
1998 Willie Power(Touraneena) Tristan Hickey(Touraneena)
1999 Jack Power(Touraneena) Enda Reilly(Ballinrobe)
2000 (Changed to January)
2001 Ciaran Golden(Castlebar) P Flanagan(Ballinrobe)
2002 Conor McSweeney(Kilnamartyra) J McCarthy(Fermoy)
2003 Adrian Cronin(Kilnamartyra) Liam Feerick(Ballinrobe)
2004 Damien Kelleghar (Cavan) Niall Smith (Cavan)
Girls Under 14B Singles
1982 No Event
1990 J Corcoran(Fermoy) I O`Regan(Fermoy)
1991 No Event
1992 No Event
1993 No Event
1994 Discontinued Re-instated 1997
1997 Hilda Melia(Moylagh) Aisling Hynes(Castlebar)
1998 Aoife Hickey(Touraneena)Michelle Haverty(Castlebar)
1999 Sarah Hogan(Ballinrobe) M Quinlan(Touraneena)
2000 (Changed to January)
2001 S Young (Templederry) Tara Griffin(Ballinrobe)
2002 Shauna Hughes(Ballinrobe) Noelle Corkery(Kilnamartyra)
2003 Eithne Skehan(Touraneena) Sinead Hughes(Ballinrobe)
2004 Donna Ryder (Newport) Catherine McManaman (Newport)
Boys Under 12B Singles
1997 Seamus Power(Touraneena) Matthew Ryan(Templederry)
1998 Mike Haverty(Castlebar) Aiden Hickey(Touraneena)
1999 Cormac Hyland(Arklow) Mike Haverty(Castlebar)
2000 (Changed to January)
2001 Raymond O`Malley(Castlebar) Ronan Byrne(Castlebar)
2002 Ronan Byrne(Castlebar) Eanna Power(Touraneena)
2003 Barry Sheridan(Ballinrobe) John Burke(Ballinrobe)
2004 Daire Gargan (Kingscourt) Joe Dillon (Kingscourt)
Girls Under 12 B Singles
1997 C Farrell(Cavan) C Shanahan(Templederry)
1998 Nicola Grall(Moylagh) Ailish Gibney(Moylagh)
1999 Eileen Hickey(Touraneena) Pearl Grace(Touraneena)
2000 (Changed to January)
2001 Laura Young(Templederry) Eimear Shanahan(Templederry
2002 Andrea O`Malley(Castlebar) Therese Langan(Castlebar)
2003 Maria Burke(Newport) Katie Kenny(Castlebar)
2004 Sheree Clarke (Kingscourt) Clodagh McManaman (Newport)
Boys Under 10B Singles
2001 Colin Hughes(Ballinrobe) Richard Quinn(Castlebar)
2002 Barry Healy(Ballinrobe) Colin Hughes(Ballinrobe)
2003 Darragh Joyce(Castlebar) D O`Connor(Ballinrobe)
2004 Eoin Kearns (Touraneena) Pauric Sexton (Cavan)
Girls Under 10B Singles
2001 Majella Haverty(Castlebar) C Slattery(Templederry)
2002 Gemma Cliffe(Touraneena) Linda Feerick(Ballinrobe)
2003 No Event
2004 No Event